Menu główne Menu narzędzia

Relacja z wyprawy

Wszystkie newsy
Szczęśliwego Nowego Roku!
2014-12-31

Szczęśliwego Nowego Roku!

Dziękujemy naszym kibicom i wszystkim życzymy dziś szampańskiej zabawy sylwestrowej i wszystkiego dobrego w Nowym Roku! My Nowy Rok witać będziemy już...

Czytaj więcej
CZAS na SELMIE
Partner technologiczny

Galeria

Sydney Hobart031Sydney Hobart030Sydney Hobart029Sydney Hobart028Sydney Hobart, startSydney Hobart, startSydney Hobart, startSydney Hobart024Sydney Hobart023Sydney Hobart022Sydney Hobart021Sydney Hobart020Sydney Hobart018Sydney Hobart017Sydney Hobart016Sydney Hobart015Sydney Hobart014Sydney Hobart013Sydney Hobart012Sydney Hobart011Sydney Hobart010Sydney Hobart009Sydney Hobart008Sydney Hobart007Sydney Hobart006Sydney Hobart005Sydney Hobart004Sydney Hobart003sydney hobart tasmania1
Start Regat Sydney - Hobart 20141 styczeń 2015 - noworoczne życzenia z pokładu Selmy w Hobart. Noworoczne życzenia z pokładu Selmy w Hobart, 31.12.2014.Selma Expeditions na trasie Sydney-Hobart 2014.Selma Expeditions, Regaty Sydney - Hobart - start 26.12.2014. Selma Expeditions, Regaty Sydney - Hobart - start 26.12.2014. Selma Expeditions, Regaty Sydney - Hobart - start 26.12.2014. Sydney - Hobart. Chwilę przed startem Selmy.Selma Expeditions, Jarek Kaczorowski o strategi regat Sydney-Hobart. Dominik Życki i Artur Skrzyszowski przed startem Selmy.

Wybrane relacje:

30.12.2014 - TVP SPORT - Dwa polskie jachty na mecie Sydney-Hobart »

26.12.2014 - TVP SPORT - Relacja ze startu w Regatach Sydney-Hobart w drugi dzień Świąt »

25.12.2014 - TVP 1 SPORT - ŚWIĘTA SELMY w oczekiwaniu na Regaty Sydney-Hobart »

 

Start w legendarnych regatach Sydney - Hobart 2014

Tradycyjnie, 26 grudnia, czyli drugiego dnia Świąt Bożego Narodzenia w Sydney Harbour w Australii nastąpi start do regat Sydney-Hobart. Będzie to jubileuszowa, już 70-ta edycja żeglarskiego klasyka. Te prestiżowe regaty zaliczane są do jednych z najbardziej wymagających imprez żeglarskich typu offshore. Ich trasa wiedzie z Sydney w stanie Nowa Południowa Walia do Hobart na Tasmanii i liczy 628 mil morskich. W tym roku na starcie stanie 119 jednostek. Wśród startujących zobaczymy jachty z Australii, Nowej Zelandii, Kajman, Wielkiej Brytanii, Stanów Zjednoczonych, Niemiec i Polski. Selma Expeditions razem z jachtem Katharsis II będą dumnie reprezentować nasz kraj na antypodach. Będzie to drugi przypadek w historii, gdy w regatach Sydney Hobart wystartuje jacht z Polski. Poprzednim był s/y Łódka Bols w 2001.

 

 

Wyzwanie

Volvo Ocean Race, Fastnet, Newport Bermuda czy właśnie Sydney Hobart to najbardziej prestiżowe imprezy żeglarskie na świecie. Wielu żeglarzy poświęca całe swe życie, aby móc w nich wystartować i wygrać. Dlaczego? Odpowiedź jest prosta. Należą one do najtrudniejszych oraz najbardziej wymagających technicznie i taktycznie regat, cieszących się przez to wielkim zainteresowaniem na całym świecie. Skupiają dziesiątki żeglarzy różnych narodowości chcących zmierzyć się z żywiołem i własnymi słabościami. Od pierwszych regat w 1945 roku ich popularność cały czas rośnie, dochodząc obecnie do rangi narodowego święta sportu w Australii. Dla ekipy Selma Expeditions marzenie o udziale w Sydney Hobart narodziło się wraz z pomysłem wyprawy Selma – Antarktyda – Wytrwałość. Będzie to ostateczny sprawdzian jachtu przed wyruszeniem na niebezpieczny akwen Morza Rossa.

 

Na czym polega trudność?

Trasa, licząca 628 mil, przebiega w różnych strefach klimatycznych i meteorologicznych. Zaczyna się w strefie gorącej i tropikalnej uwarunkowanej występowaniem Prądu Wschodnioaustralijskiego (ciepły prąd płynący z północy na południe wzdłuż wschodniego wybrzeża Australii). Jest to część Morza Tasmana, gdzie po starcie, dążeniem każdego nawigatora i taktyka jest „uczepienie” się tego prądu i spłynięcie nim do wyższych szerokości. Następnie Cieśnina Bassa, pas wody oddzielający kontynent australijski od Tasmanii - akwen najbardziej nieprzewidywalny. Rejon porównywalny do okolic przylądka Horn, w obrębie szelfu kontynentalnego, gdzie bardzo szybko rozbudowujące się sztormy o stromych falach są sporym zagrożeniem dla bezpieczeństwa startujących jachtów. Dalej jest już tylko Ocean Południowy, który często na skutek mieszania się zimnego powietrza znad Antarktydy z gorącym znad Australii tworzy rozległe obszary niżowe. Silne prądy, częste sztormy i zmienność pogody to czynniki sprawiające, iż niejeden faworyt do zwycięstwa musiał pogodzić się z porażką w drodze do Hobart.

 

 

 

Regatowa twarz Selmy

Rodowód Selmy wywodzi się od francuskiego jachtu Kriter, który zajął czwarte miejsce w wokółziemskich regatach Whithbread w 1974 roku. Jej konstrukcja została oparta na liniach tego znanego w tamtym czasie z prędkości i dzielności morskiej jachtu regatowego.
W tym roku jacht Selma został zważony i pomierzony aby móc otrzymać przelicznik formuły pomiarowej IRC. Daje to możliwość startu w najważniejszych regatach morskich na całym świecie. Co prawda Selma to jacht przede wszystkim wyprawowy ale będziemy jak zawsze walczyć do końca.
W listopadzie i grudniu 2014 przejdzie solidny „refitting” polegający na instalacji nowych okuć, olinowania i ożaglowania (nowy grot, bezan i genaker), by być w stanie pływać szybko i efektywnie. Część wyposażenia Selmy wysyłamy z Sydney do Hobart w kontenerze - liczy się przecież każdy kilogram :)
Jednak strona techniczna jachtu to jedno, ale żeby móc mówić o osiągnięciu wyniku w regatach potrzebna jest załoga. W regatach Sydney-Hobart na pokładzie Selmy znajdzie się od 16 do 19 osób. Przygotowania i treningi rozpoczniemy w Australii już na 2 tygodnie przed startem. Będziemy starać się do perfekcji opanować manewry, zwroty, zmiany żagli oraz trymowanie. Następnie czeka nas próbny rejs na odcinku 500 Mm między Brisbane a Sydney oraz ostatnie szlify w Sydney. A to wszystko odbędzie się pod okiem doświadczonych w najtrudniejszych warunkach skiperów - Piotrka Kuźniara i Krzysia Jasicy, Jarka Kaczorowskiego, który opłynął świat w historycznych regatach The Race oraz mistrza świata w olimpijskiej klasie Star – Dominika Życkiego oraz kapitana wachtowego Volvo Ocean 60 – Artura Skrzyszowskiego.

 

Start w legendarnych regatach Sydney html 6a37f2fa

Start w legendarnych regatach Sydney html m234754

Start w legendarnych regatach Sydney html 45fdb54b

 

Team

 

 

kuzniar
Skipper Selmy. Przepłynął ponad 100 tysięcy mil, 60 tysięcy jako kapitan po wodach Arktyki i
Antarktyki. Był za 82 stopniem na północy i za 70 na południu. Biolog, z zamiłowania płetwonurek i wspinacz. Zachowuje zimną krew w trudnych sytuacjach. Współwłaściciel Selmy.
berzynski
Odpoczywa żeglując. Dla siebie pływa na Morze Północne, Beagle Channel, Cape Horn, Drake Passage, Antarktydę. Z rodziną i przyjaciółmi na Adriatyk, do Turcji Grecji, na Sardynię, Korsykę. Kapitan jachtowy. Ma gest i lubi pasjonatów.
brymora
Żegluje od 9 roku życia. W klubie ZEFIR DRAKKAR zajmuje się trenowaniem drużyny żeglarskiej w klasie Optymist i Laser. W regatach pływał sporo. Jest instruktorem żeglarstwa i sędzią II klasy. Żeglarstwo traktuje jako część swojego życia .
gnatowski
Żegluje już prawie 40 lat, jest kapitanem jachtowym. W ciągu wielu rejsów i regat, które odbył, w pamięci najbardziej pozostało mu przepłynięcie drewnianym opalem trasy z Gdyni do Grecji, którą to odbył 2 lata temu pokonując łącznie prawie 6000mil morskich. Armator.
jankowski
Kapitan jachtowy i motorowodny, pilot samolotów ULLa, armator jachtu morskiego, żegluje po Bałtyku, Morzu Północnym, Śródziemnym ... W roku 2012 brał udział w rejsie S/Y Selma Expedition - Cape Horn i fiordy Ziemi Ognistej. Wielokrotnie własnym jachtem brał udział w regatach na Bałtyku, najważniejsze z nich to: Regaty Gdynia – Olands Sodra Grund – Gdynia w 2009 roku ( 2 m.), Regaty Poloneza Świnoujście – Christianso – Świnoujście 2014 rok (4 m. ), kilkakrotnie regaty „Samotników” Memoriał Leonida Teligi ( 2003 rok – 1 m. ).
jasica
Zaczął żeglować już w szkole podstawowej. Przepłynął ponad 20 tysięcy mil po wodach Arktyki i Antarktyki. Z zawodu inżynier mechanik, z doświadczenia radiowiec, projektował i budował stacje radiowe dla jednej z największych grup radiowych w Polsce. W duszy trochę artysta. Niczego nie zostawia przypadkowi. Nieoceniony w trudnych sytuacjach. Współwłaściciel Selmy.
kaczorowski
Startuje regatowo od 1976 roku. Był mistrzem Polski w Optymiście, Mistrzem Świata w klasie Micro, wygrywał w teamie MK-Cafe w Fastnet, płynął na Warcie Polyfarmie w The Race dookoła świata, Startował na Bolsie w Sydney Hobart i żeglował w Minitransat. Będzie siłą fachową na Selmie.
knapik
W wolnym czasie uprawia wspinaczkę górską i skałkową, jazdę na nartach, żeglarstwo. Realizując swoje pasje odwiedził wszystkie kontynenty. Współzałożyciel i Prezes Zarządu Rapid sp. z o.o. . Absolwent Wydziału Budownictwa Politechniki Krakowskiej.
kosminski
Kapitan jachtowy, pierwsze uprawnienie żeglarskie zdobył 1991r w Trzebieży. Na hasło Sydney - Hobart ma błysk w oku. Kierowca w samochodowych rajdach przeprawowych. Stomatolog.
laskowski a
Inżynier. Przez 25 lat prowadził własną firmę, którą rok temu sprzedał. Choć nie rozstaje się z biznesem, postanowił więcej czasu przeznaczyć na realizowanie swoich pasji. Od 25 lat żegluje, ostatnie trzy lata na własnym jachcie Benetau 57, ale po raz pierwszy będzie brał udział w takich regatach. Jeździ od dziecka na nartach, łowi ryby w norweskich fiordach i aktualnie rozpoczyna przygodę z lataniem samolotami sportowymi. Ma czwórkę dorosłych dzieci, na regaty płynie z najmłodszym synem. Cieszy się, że pozna fascynujących ludzi i nabierze nowych doświadczeń.
laskowski e
Student drugiego roku AGH na kierunku zarządzanie i inżynieria Produkcji. Pochodzi z Częstochowy gdzie uczęszczał do liceum. Uprawia liczne sporty: kitesurfing, żeglarstwo, snowboard ,narty. Od tego roku zaczął swoją przygodę z motocyklami. Lubi sobie stawiać cele i dążyć do ich realizacji. Kolejnym z nich są regaty Sydney - Hobart.
lopata
Przepłynął 130 tysięcy mil, 20 tysięcy jako kapitan po wodach Antarktyki. Przepłynął Atlantyk wzdłuż i Pacyfik wszerz. 4 miesiące spędził na żaglowcu Pogoria współtworząc kadrę "Szkół Pod Żaglami" w tym jako I oficer i dyrektor. 12 lat jako kapitan na ponad 70 różnych typach jachtów. Współorganizator żeglarskich eventów dla firm, instruktor żeglarstwa, fotograf pasjonat, autor zdjęć wystawy „Selma Expeditions na Morzu Weddella”. Żeglarz zawodowy. Od 2009 r. stały kapitan s/y Selma Expeditions.
matuszak
Kapitan jachtowy. Armator jachtu. Żegluje od dwudziestu lat ,jak tylko obowiązki zawodowe pozwalają. Doświadczenie żeglarskie to kilkadziesiąt rejsów po Bałtyku, Wyspach Kanaryjskich, Norwegii, Grecji, Chorwacji. W 2012 roku dwukrotnie opłynął Przylądek Horn na Selmie Expeditions. W 2014 roku popłynął Selmą Expeditions na Antarktydę. Zimą w wolnych chwilach uprawia narciarstwo alpejskie.
mioduszewski
Lekarz chirurg-ortopeda. Założyciel i współwłaściciel Centrum Chirurgii Specjalistycznej Ortopedika. Bez doświadczenia w regatach oceanicznych. Jachtowy sternik morski, pływał po morzu Bałtyckim, Irlandzkim, Śródziemnym i Atlantyku. Poza żeglarstwem narciarz, piłkarz, motocyklista, hokeista, maratończyk.
obidzinski
Kolekcjoner mocnych wrażeń na wodzie i na lądzie; w sporcie i w biznesie; w lato i w zimę. Zwiedził Świat w poszukiwaniu najlepszych miejsc do kiteboardingu czy narciarstwa pozatrasowego. Ale też restrukturyzował huty w Kazachstanie, zarządzał szybem naftowym w Nigerii i budował hotele na Zanzibarze. Doktorant ekonomii. Kapitan jachtowy (Svalbard, Horn, Antarktyda... Seszele :)), instruktor narciarstwa.
slusarek
Na co dzień adwokat. W drugim życiu żeglarz i narciarz. W jednym i drugim uwielbia ciekawe projekty. Na przykład Atlantyk we dwóch albo skitury i zjazd z Mont Blanc. Żegluje od dawna, najpierw w Jacht Klubie Polskim później niezależnie. Oprócz wypraw rodzinnych ulubione zajęcie to starty w regatach - skipper w regatach amatorskich na Śródziemnym. Jak już znajdzie wolny czas najchętniej wsiada na swojego 40 letniego Finna.
skrzyszowski
Na co dzień zajmuje się żeglarstwem. Przepłynął jachtem ponad 32 tysiące mil morskich, 5 razy brał udział w wyprawach żeglarskich na Antarktydę. W wolnych chwilach pracuje jako instruktor żeglarstwa i narciarstwa. Jego wielką pasją są regaty. Obecnie poświęca jej cały swój czas pływając na wymagających jachtach jak np. sportowe katamarany czy VOR 60, biorąc udział w prestiżowych regatach : Fastnet, Cowes Week, Middle Sea Race, Round Britain & Ireland. Jego największym marzeniem jest udział w regatach wokółziemskich Volvo Ocean Race. Narciarz, podróżnik, organizuje trekkingi w Ameryce Pd.
wesolowski
Żeglarz, pływał na północnym Oceanie Atlantyckim, Grenlandii, Zatoce Baffina, Kanadzie.
Kierowca rajdowych samochodów zabytkowych. Uczestniczył w wielu krajowych i międzynarodowych rajdach pojazdów zabytkowych . Jest pierwszym polskim kierowcą, który ukończył największy i wyjątkowy rajd Mille Miglia w 2010 roku oraz rajd Pekin - Paryż 2013.
Aktywny inwestor, szczególnie w zakresie nowych technologii, działa także w funduszach venture capital.
zycki
Od 12 roku życia żegluje regatowo głównie w klasach olimpijskich. W latach 2001-2003 był członkiem polskiego zespołu Polska 1 przygotowującego się do startu w regatach America’s Cup. Zdobył wraz z Mateuszem Kusznierewiczem mistrzostwo świata i mistrzostwo Europy w klasie Star, dwukrotnie brał udział w igrzyskach olimpijskich. W regatach oceanicznych – do tej pory prawie bez doświadczenia, w wyścigu Sydney Hobart wystartuje po raz pierwszy. Od 2002 roku pracuje jako dziennikarz w miesięczniku sportów wodnych „Żagle”. Ma żonę Małgosię i trzy córki – Polę, Maję i Melę.

Team Lądowy

 

 

dobrzanska
routing meteorologiczny
cieliszak
Media Partners - Media
support techniczny
support techniczny
koordynacja medyczna
przygotowania w Australii
support techniczny
routing meteorologiczny
przygotowania w Australii
kolorama©2014 Selma Expeditions All Rights Reserved